Polecenie przelewu a polecenie zapłaty – wyjaśniamy różnice

23 kwietnia
12:23 2017

Rynek kont bankowych jest bogaty i zróżnicowany. Aby wybrać dla siebie jak najkorzystniejsze konto osobiste, należy dokładnie przeanalizować oferty bankowe. Trzeba wiedzieć, jakie są koszty polecenia przelewu i polecenia zapłaty, a także czym te usługi się od siebie różnią.

Dla wielu klientów bankowych niezbyt ważny jest właściwy dobór konta osobistego. Często sięgają po pierwszą z brzegu ofertę w najbliższym banku. Tymczasem właściwy dobór konta osobistego jest bardzo ważny, z uwagi choćby na koszty prowadzenia konta. Istotny jest nie tylko koszt założenia i obsługi rachunku, ale również dodatkowe koszty, takie jak koszt polecenia przelewu czy polecenia zapłaty, a także stałych zleceń. Trzeba też wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy poleceniem zapłaty a poleceniem przelewu. Niestety, wielu właścicieli rachunków bankowych nie wie, że są to dwie różne usługi. 

Polecenie przelewu, jak wyjaśnia Comperia.pl, to rodzaj upoważnienia właściciela konta dla banku. Na tej podstawie bank wysyła określoną kwotę na wcześniej ustalony rachunek bankowy. Jednym z takich przelewów jest zlecenie stałe, na mocy którego bank wysyła regularnie określona kwotę na określony rachunek – przeważnie raz na miesiąc. Polecenie stałe stosowane jest najczęściej przy opłacaniu rachunków za czynsz, czyli rachunków stałych. Wówczas właściciel konta bankowego ma pewność, że nie zapomni o zapłacie i tym samym uniknie kłopotów. Musi jednak zapewnić na koncie odpowiednią sumę pieniędzy.

Polecenie zapłaty to również forma regularnych transakcji na koncie, najczęściej comiesięcznych. Na czym polega różnica? Na tym, że w tym przypadku nie jest ustalana stała kwota przelewu. Wypełniany jest natomiast formularz, który stanowi upoważnienie dla wierzyciela, a nie dla banku. Takim wierzycielem jest na przykład firma, która wystawia nam regularnie faktury za jakieś usługi (zakład energetyczny czy operator telefonii komórkowej). Właśnie dzięki takiemu upoważnieniu wierzyciel może obciążyć konto klienta kwotą, która stale się zmienia. Krótko mówiąc, różnica polega na tym, że w przypadku polecenia przelewu właściciel rachunku bankowego upoważnia bank do przelewania pewnych kwot, natomiast przy poleceniu zapłaty upoważniona jest osoba, która wystawia rachunek. Istotna jest również różnica w kosztach takich usług. Na to starający się o założenie rachunków bankowych powinni zwracać uwagę.