Ile zarobisz w styczniu na koncie oszczędnościowym?

26 marca
13:49 2017

Początek 2015 roku nie sprzyja oszczędzającym na lokatach bankowych oraz kontach oszczędnościowych. Ile można obecnie zarobić na depozytach?

Ci, którzy posiadają nadwyżki finansowe, chcieliby je zdeponować w bankach na jak najkorzystniejszy procent. Niestety, oprocentowanie na rynku lokat bankowych i kont oszczędnościowych nie jest zbyt korzystne, a powodem tego są kolejne obniżki stóp procentowych, dokonane przez Radę Polityki Pieniężnej.

Wprawdzie oprocentowanie lokat bankowych jest wyższe niż kont oszczędnościowych, więc po zestawieniu obu typów produktów wszystko wskazuje na korzyść tego pierwszego, ale to konta oszczędnościowe są bardziej elastyczne, bowiem można na nie wpłacać pieniądze i wypłacać bez utraty odsetek. Jeżeli ktoś wypłaci pieniądze z lokat bankowych, najczęściej zrywa umowę i traci odsetki. Poza tym na konta oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty, a w niektórych bankach wypłacać przez cały czas, nie płacąc prowizji. Najczęściej jednak bezpłatne przelewy są dostępne jedynie raz w miesiącu.

Deponujący w bankach swoje pieniądze liczą na jak najwyższy zysk. Niestety, obecnie nie jest on tak wysoki jak kiedyś. Nie dość, że od zysku należy odliczyć współczynnik inflacji, a przede wszystkim podatek dochodowy, to coraz niższe jest oprocentowanie lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych. Aktualnie oferty lokat bankowych powyżej 4 proc. oferuje tylko pięć banków: Getin Bank, Idea Bank, Noble Bank, Raiffeisen Bank oraz mBank. Jeżeli chodzi o konta oszczędnościowe, to tylko Getin Bank ma w swojej ofercie konto oszczędnościowe oprocentowane na 4 proc., ale aby je założyć, należy otworzyć w tym banku konto osobiste. W tym banku tylko jeden przelew w miesiącu jest bezpłatny.

Symptomatyczna wydaje się liczba kont oszczędnościowych z oprocentowaniem powyżej 4 proc. na przestrzeni ostatnich 5 lat. W styczniu 2011 roku kont z oprocentowaniem wyższym lub równym 4 proc. było aż 20. W analogicznym okresie 2012 roku było ich nawet 26, by w styczniu 2013 roku zmniejszyć się do 21. W styczniu 2014 takich kont nie było już w ogóle, a obecnie jest tylko jedno takie konto, które oferuje Getin Bank. W tym banku można zarobić na oszczędnościach najwięcej.

Następny w kolejności ING Bank Śląski oferuje kilka ofert kont oszczędnościowych oprocentowanych jednak już tylko na 3 proc. Ich zaletą są jednak nieograniczone bezpłatne przelewy.