Leasing to nowoczesna forma zaciągania pożyczki. Mimo tego, że nie jest to rodzaj kredytu, może być do niego porównywany. Podstawowa różnica pomiędzy leasingiem a kredytem jest taka, że przedmiotem pożyczki nie są pieniądze ale urządzenie.
Leasing skierowany jest do przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją firmę w efektywny sposób. Do wyboru mają dwa podstawowe rodzaje leasingu, jakimi są leasing operacyjny i finansowy.
Przedsiębiorcy mogą brać w leasing urządzenia wszelkiego typu zaczynając od drobnych przedmiotów takich jak komputery kończąc na ciężkich maszynach robotniczych. Umowa zawarta pomiędzy stornami polega na oddaniu przez leasingodawcę przedmiotu w dzierżawę leasingobiorcy. W czasie użytkowania urządzenia leasingobiorca spłaca raty, których wartość jest zmienna, zazwyczaj umowa zawierana jest na krótszy okres niż, czas normatywnego zużycia sprzętu. Mimo że użytkowany sprzęt ciągle należy do leasingodawcy, umowa zawiera klauzule o tym, że leasingobiorca może sprzęt wykupić w momencie spłaty ostatniej raty.
Dla osób, do końca nie są zdecydowane na leasing w sieci dostępny jest kalkulator leasingu, który obliczający jego ratę. Należy jedynie wypełnić wszystkie pola by po chwili otrzymać wynik. Podstawowe kalkulatory wymagają umieszczenia takich informacji jak: cena przedmiotu brane w dzierżawę, opłatę wstępną, liczbę rat, podatek i sumę wszystkich opłat.
Dzięki urządzeni jakim jest kalkulator leasingu możemy sprawdzić symulacje leasingu zdecydować czy jest on dla nas korzystnym rozwiązaniem.
Warto również wspomnieć o tym, że leasingodawca w celu zabezpieczenia się przed ewentualną stratą wymaga wykupienia przez leasingobiorce ubezpieczenia. Wybór ubezpieczyciela najczęściej leży po stronie leasingodawcy, który ma zawartą umowę z firma ubezpieczeniową.